Hiba
  • Hiba történt a hírcsatorna adatainak betöltésekor.
Címlap NETre KÉSZ-2008 Tananyag Hasznos vírus megelőzési tippek

Hasznos vírus megelőzési tippek

E-mail Nyomtatás PDF
Olvasóink értékelése: / 0
ElégtelenKitűnő 
Vírusölő: A vírusölő programok nagy része nem csak megvédi számítógépét a támadásoktól, hanem megakadályozza, hogy egy vírus átkerüljön családja és barátai számítógépére e-mail küldés, vagy fájl megosztás során. Fontos megemlíteni, hogy mivel a vírusokat programozzák le először, illetve napi szinten rengeteg új fenyegetés jelenik meg, ezért tökéletes vírusölő sajnos nem létezik. Előfordulhat, hogy vírusölője bizonyos vírusokat nem ismer fel, ezért vírusölő mellett is rendkívül fontos a számítógép körültekintő használata.
A vírusölő sebessége egy rendkívül fontos pont a számítógép használata során, hiszen a vírusölő az Ön által elindított programokat a háttérben mindig ellenőrzi, és csak abban az esetben hagyja azokat futni számítógépén, ha nem talált bennük vírust. Ezáltal egy lassú vírusölő program nagyban lelassíthatja gépe működését. Internetre kapcsolt számítógép esetén elengedhetetlen a megfelelő vírusölő alkalmazás használata, mivel használatuk nélkül képtelenség a vírusmentes Internetezés.

Tűzfal: Windows rendszer esetén mindenképpen szükséges egy tűzfal program használata. Segítségével megvédhető számítógépe az Internetről érkező támadásokkal szemben, továbbá figyelhető és korlátozható a ki- és bejövő adatforgalom. A tűzfal segítségével beállítható, hogy a számítógépre telepített programok közül melyek kapcsolódhatnak az Internetre és melyek nem. Ezáltal a vírusoknak nehezebb dolga van, hiszen ha kapcsolódni szeretnének, akkor a tűzfal blokkolja őket.
Tévhitek a tűzfalakkal kapcsolatban:
  • A tűzfal helyettesíti a vírusölőt. Nem igaz, csak kiegészítő védelmet nyújt.
  • Ajánlott több tűzfal egyidejű használata. Nem igaz, csak egy tűzfal programot szabad használni, mivel összeakadhatnak egymással és kapcsolódási hibákat okozhatnak.
  • A Windows beépített tűzfala rossz. Véleményünk szerint ez sem igaz. Léteznek komolyabb és akár nagyobb biztonságot nyújtó tűzfal megoldások, ám használatuk a kezdő felhasználók számára túlságosan bonyolult. Egy hibásan beállított tűzfal pedig sokkal rosszabb, mint a Windows gyári tűzfal megoldása.
MSN messenger, Skype, Email: Sok vírus terjed a különböző beszélgető (chat) programokon és email útján. Az egyik széles körben használt trükk, hogy ismeretlen felhasználóktól olyan fájlokat kapunk, melyek vírust tartalmaznak.
Néhány kerülendő példa:
  • Ne fogadjunk ismeretlentől állományokat (pl.: Barbie89-től myPhotos.exe-t és hasonlókat)
  • Ismerőseinktől érkező állományokkal szemben is legyünk gyanakvóak! Előfordul, hogy barátunk számítógépén lévő vírus küld üzenetet nekünk. Ezek főként angol nyelvűek így könnyen felismerhetőek. Ha ismerőstől olyan állományt kapunk, amelynél felmerül, hogy nem tőle származik, akkor megnyitás előtt érdemes egyeztetni vele valóban ő küldte-e.
  • Ne látogassunk meg gyanús üzenetben közölt hivatkozásokat. Ezek is tartalmazhatnak vírusokat.
Windows frissítések: A biztonsági rések felszámolásával számítógépünk biztonságosabbá válik, ezért engedélyezze Ön is számítógépe automatikus frissítését, hogy minél hamarabb hozzájusson a biztonsági javításokhoz. Az automatikus frissítés beállításait a vezérlőpulton találja. Windows XP esetén automatikus frissítések, míg Vista esetén Windows frissítések néven. Ha nem kívánja az automatikus frissítést használni, akkor javasolt a manuális frissítő szolgáltatás használata. A kézzel indított frissítést érdemes legalább havonta egyszer lefuttatni a Microsoft Windows Update oldalon.
Miért írnak vírusokat? A számítógépről a vírus készítői hasznos információkat szerezhetnek meg. Például email címeket, melyeket spamküldés céljára felhasználhatnak, illetve akár az Ön gépe is használható spamküldő állomásként. Egy fertőzött gépről és sok ezer társáról DDOS támadás (Distributed Denial of Service) is indítható, mellyel a kiszemelt célszámítógép szolgáltatásai teljesen elérhetetlenné válnak. A DDOS támadásnak a célja elsősorban nagy intézmények, bankok szervereinek megbénítása, vagy annyira lelassítása, hogy használatuk gyakorlatilag lehetetlenné váljon.
Esetenként egy-egy vírusos gépről olyan információk is nyerhetők, melyek segítségével védettebb rendszerek pl.: Bankok, hitelintézetek is feltörhetők, abban az esetben, ha a vírusos gépet használónak hozzáférése van egy ilyen zárt rendszerhez. Tárcsázó vírusok révén, emeltdíjas számok hívásával közvetlen profithoz juthat a vírus fejlesztője. Hasznos adatok szerezhetők meg az Ön gépéről is. Ilyenek pl.: Bankkártya adatok, Internetezési szokások, Felhasználó nevek és jelszavak, email cím.
 

Napi vicc


Adó 1%,  Adó1%, adóegyszázalék, egyszázalék
Oldal megosztásaOldal elküldése emailkéntOldal nyomtatásaOldal mentése PDF fájlként
Back to Top

NETre KÉSZ-2008

A program a Miniszterelnöki Hivatal támogatásával, az eMagyarország Program keretében valósult meg. 

Googe kereső

Google

Események



 márc   április   máj

HKSCPSV
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Julianna Willis Technology

Szavazások

Hogy tetszik Önnek az új designe?